گور دخمه های گتوند

رئیس میراث فرهنگی گتوند گفت: از آثار تاریخی که به تعدد و در نقاط زیادی از شهرستان گتوند یافت می‌شود،استودان‌ها و یا گور دخمه‌ها هستند که بیشتر در ساحل شرقی و غربی کارون مشرف به سد تنظیمی و در سینه کوه طبل خانه قرار دارند.
به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از گتوند نیوز، یعقوب نگهداری رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری گتوند اظهار کرد : از آثار تاریخی که به تعدد و در نقاط زیادی از شهرستان گتوند یافت می‌شود، استودان‌ها و یا گور دخمه‌ها هستند که بیشتر در ساحل شرقی و غربی کارون مشرف به سد تنظیمی و در سینه کوه طبل خانه قرار دارند. نگهداری در ادامه افزود : این نوع سازه ریشه در مذهب و آئین تدفین در پیش از اسلام در منطقه دارد که مربوط به دوره اشکانیان و ساسانیان است.

وی تصریح کرد : در آن عهد باور بر این بود که زمین پاک است و جسد مردگان نباید در زمین دفن شود بلکه اجساد را در ارتفاعات و در این نوع سازه‌ها قرار می‌دادند تا به مرور متلاشی و یا خوراک پرندگان شود. رئیس میراث فرهنگی گتوند بیان داشت : وجود این استودان‌ها نشانگر اهمیت و تقدس این منطقه در دوران باستانمی‌باشد و استودان‌ها (گور دخمه ها) موجود در گتوند و اطراف بیشتر به شکل مستطیلی هستند و آثار تیشه و کلنگ که از ابزارهای ابتدایی بوده به خوبی در آنها مشخص می‌باشد.

نگهداری در ادامه بیان کرد : بر اساس روایات و افسانه‌های محلی، عشایر در فصل کوچ پیرمردان و پیرزنان و افراد ناتوان را با مقداری آذوقه در این محل نگهداری می‌کردند که به همین دلیل به آنها در فرهنگ عامیانه خرفت خانه نیز می گویند که البته با توجه به ارتفاع زیاد و غیر قابل دسترس بودن و نیز فضای کوچک آنها و همچنین جایگاه والا و دارای ارزش بزرگان در اجتماع و خانوادگی و زندگی عشایری این نوع تفکر نمی‌تواند درست باشد.

موقعیت مکانی(کلیک کنید)