دره انار گتوند

منطقه گردشگري دره انار در منطقه كيارس ،پل پرزين بخش مركزي شهرستان گتوند با جاذبه هاي طبيعي خود در تمام ايام سال به ويژه فصل داغ تابستان پذيراي گردشگران و طبيعت دوستان است.

به گزارش ايرنا، منطقه گردشگري دره انار كه به دره اناري نيز معروف است، در بخش مركزي و در 25 كيلومتري مركز شهرستان گتوند قراردارد و اين منطقه با دماي بسيار مطبوع و خنك در فصل گرم سال، يكي از مناطق ديدني و گردشگرپذير استان خوزستان به شمار مي آيد. درختان انار و انجير و انواع گياهان دارويي در كنار چشمه هاي مختلف بر جذابيت اين منطقه افزوده است .
وجود چشمه سارها،ديوارهاي قنديل بسته،بوته زارها ، گونه‌هاي گياهي و تلفيق آب و كوه و درختچه هاي وحشي ، زيبايي‌هاي اين منطقه گردشگري را دو چندان كرده است.
دره انار داراي درختان انار و ديواره هاي سرسبزاست و هر ساله به خصوص درفصل تابستان به دليل اختلاف 15 تا 20درجه اي دماي داخل دره نسبت به فضاي بيرون ، هزاران نفر از دوست داران طبيعت را به سوي خود جذب مي‌كند.
براي رسيدن به اين دره زيبا و ديدني بايد حدود 20دقيقه بصورت پياده روي و كوهپيمايي طي كرد همچنين براي رسيدن به بخش هايي از اين دره به ناچار بايد خود را به آب زد تا به نقاط بكر دره انار رسيد.
آب جريان در اين دره سرسبز ، بسيار خنك و گواراست و گونه هاي مختلفي از انواع ماهيان نيز در چشمه هاي اين دره به چشم مي خورد همچنين وجود چشمه هاي فراوان در دل كوه و ريزش مداوم آن در دره، باعث ايجاد حوضچه هايي شده و اين نقطه مكان مناسبي براي تفريح و شناي گردشگران ايجاد كرده است.
رئيس اداره ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري شهرستان گتوند در گفت و گو با خبرنگار ايرنا گفت: منطقه گردشگري دره انار گتوند به دليل موقعيت خاص جغرافيايي و جاذبه‌هاي ممتاز و متنوع هميشه به ‌عنوان يكي از قطب‌هاي گردشگري شهرستان گتوند و استان خوزستان مطرح بوده و موردتوجه قرار گرفته است.
يعقوب نگهداري افزود: مسير دسترسي به دره از مركز شهرستان تا اين منطقه گردشگري از جاده آسفالته برخوردار است و فقط حدود يك كيلومتر از جاده بهسازي نيست كه بخاطر سهولت دسترسي دوستداران طبيعت، با دستگاه هاي راهسازي تسطيح شد.
وي از پيگيري جهت بهسازي اين مسير دسترسي خبر داد و افزود:اميدواريم براي بهسازي اين مسير اعتبار لازم تامين شود.
نگهداري در پايان افزود: خوشبختانه در سال هاي اخير با استقرار اداره ميراث فرهنگي ،صنايع دستي و گردشگري در شهرستان گتوند و انجام تبليغات مناسب و آموزش تور ليدر هاي محلي، بر ميزان ورود گردشگران و طبيعت دوستان به اين منطقه اضافه شده است.
به گزارش ايرنا، منطقه گردشگري پل پرزين،سد تنظيمي،قلعه رستم، ساحل رودخانه كارون، باغات مركبات و بيشه زارهاي فراوان از جمله جاذبه هاي گردشگري شهرستان 74 هزار نفري گتوند در شمال استان خوزستان به شمار مي روند.

 

منبع: www.irna.ir

موقعیت مکانی(اینجا کلیک کنید)